Vata dijeta


Dijeta koja smiruje energiju vate ( ponajviše živčanog sustava) Koristite ovu dijetu kako bi se oslobodili živčanih napetosti, grčeva, boli, tjeskobe, nesanice, nadutosti, konstipacije i generalne suhoće tijela.



Izbjegavajte svu hranu koja vam teško pada ili vam se ne sviđa! Ovaj način ishrane jača probavnu vatru (agni/metabolizam) i potiče apsorpciju hranjivih tvari što će pridonijeti smirenju živčanog sustava.

Koristite više hrane koja je topla, jušnata i koja je lako probavljiva. Jedite obrok u regularno vrijeme. Ne preskačite obroke i ne jedite između obroka. Ne prejedajte se, umjesto toga jedite više puta dnevno manje obroke. Prakticirajte opuštanje, tipa yoga, pranayama, slušajući laganu glazbu, sjedite ili ležite u tišini, boravite u prirodi itd.

Što je više moguće izbjegavajte kvasac, rafinirani šećer (koristite smeđi – tvrdi šećer, npr. Muscavado iz DM-a), kavu, cigarete, droge, alkohol, ulja loše kvalitete (rafinirana) i jako začinjenu hranu jer sve to stimulira živčani sustav i remeti probavni sustav. Jedite hranu koja je topla, teška, uljnata jer to smiruje i hrani živčani sustav.

Smanjite hranu koja je hladna (sirovo, puno salata…), suha i tvrda jer to remeti probavu. Više koristite hranu koja je slatka (npr. žitarice, mlijeko), kisela (npr. ocat, jogurt, citrusno voće) i slanu jer to sve jako hranjivo za vatu. Reducirajte hranu koja je jako začinjena, gorka (npr. kava, čili, zeleno lisnato povrće) i trpko (npr. jabuke, banane) jer ona smanjuje probavne funkcije i remeti živčani sustav.

Svi mliječni proizvodi su hranjivi za živčani sustav. Mlijeko uvijek prokuhajte prije nego ga idete piti, dodajte malo kardamoma ili nerafiniranog šećera. Ne uzimajte mlijeko s obrokom ili voćem. Koristite organsko mlijeko. Ako ste alergični na mlijeko koristite zamijenu tipa bademovo ili rižino mlijeko. Izbjegavajte sladoled, mlijeko u prahu i sojino mlijeko.

Zaslađivači su svi dobri jer hrane i smiruju živčani sustav, osim rafiniranog šećera. Ako imate osjećaj nadutosti izbjegavajte šećer. Sva ulja smanjuju suhoću te su hranjiva za živčani sustav. Najbolja za vatu su: sezamovo, laneno, ghee, maslinovo, suncokretovo, te riblje ulje. Ulja koristite u hrani i isto tako se mažite s njima prije tuširanja kako bi se očistila krv i smirio živčani sustav.

Najbolje žitarice su: riža (crvena, smeđa ili basmati), pšenica (u zrnu ili integralna), ječam (kuhani), quinoa, amarant. Smanjite unos zobi, kukuruza, prosa, heljde i raži jer oni imaju suhu kvalitetu (koja povećava vatu) i mogu biti teške za probavu te mogu uzrokovati vjetrove.

Grahorice je najbolje smanjiti što je više moguće. Najbolje su mungo grah, mung dhal i crvena leća. Voće treba biti slatko, kiselo, teško voće kao bobičasti plodovi, banane, avokado, grožđe, trešnje, limuni, limeta, friške smokve (ili suhe ali namočene u vodi barem 1 h, na taj način se lakše probavljaju i nisu više suhe kvalitete), breskve, lubenica, šljive, ananas, mango.

Kuhane jabuke i kruške su ok. Namočene grožđice i šljive su isto ok. Izbjegavajte suho voće, nekuhane jabuke i kruške, nar, borovnice jer ono može stvoriti vjetrove i nadutost. Najbolje povrće su šparoge, cikla, krastavci, mrkva i slatki krumpir. Grašak, zeleno lisnato, celer, bundeve i tikve, krumpir su najbolji ako se kuhaju u ulju ili ghee-u sa začinima jer se na taj način balansiraju kvalitete koje bi u suprotnom mogle štetiti vati. Alge su jako dobre.

Najbolje je izbjegavajte brokulu, karfiol, klice, zelje, kelj, papriku, patliđan, krumpir i rajčicu. Svo povrće se može povremeno pojesti, ali je bitno da se kuha s uljem i začinima. Sva sirova hrana je zabranjena jer je hladna, lagana, suha. Luk isto izbjegavajte jer stvara vjetrove.

Većina začina je dobra, posebno asafoetida, kardamom, kumin, korijander, đumbir, komorač, kopar, cimet, sol, klinčić, sjeme gorušice, papar. Svi oni pomažu probavi tako da smanjuju vjetrove, grčeve, nadutost. Svi orašidi su za vas dobri u umjerenim količinama, a naročito kada se namoče. Izbjegavajte crveno meso, pogotovo govedinu.

Kicharee recept:

Pokušajte jesti redovito kicharee: to je lako probavljivo i vrlo hranjivo. 1/3 šalice Polovica mung leća, 2/3 basmati riže (ili druge riže dugog zrna) skuhajte u 3-4 šalice vode (omjer 01:03 ili 01:04). Dodajte 1/4 žličice kurkume, đumbira, kumina i korijandera. Dodajte sezonske povrće: špinat, grašak, ili alge, shitake gljive. Najbolja praksa je da ga kuhate na vrlo laganoj vatri u pokrivenoj tavi. Ne može se miješajte nakon što su svi sastojci dodani. Dodajte čajnu žličicu ghee-a ili ulja konoplje na kraju.

Zdrave prehrambene navike:


Napomena!

Sve informacije na ovoj web stranici isključivo su informativne prirode i nisu namijenjene u svrhu dijagnosticiranja ili određivanja terapije bez savjetovanja s stručnom osobom ili liječnikom.

NAJČITANIJE