Sezonske alergije i ayurveda
Svrbe vas oči? Suze vam oči? Curi vam nos? Neprestano kišete? Zbog navedenog se ne možete fokusirati na svakodnevne obaveze?
Ayurveda ima i za to rješenje!
Sezona proljeća je sezona kapha doshe – element vode i zemlje. Voda i zemlja su po prirodi teški, hladni, čvrsti, mekani. Ove kvalitete imaju kao nusprodukt kongestije, višak sluzi koji se sljeva niz nos i grlo, šmrcanje i kihanje. Uz sve to i probavna vatra (agni) je usporena.
Kako bi se oslobodili alergija potrebno je unjesti suprotne kvalitete (toplo, lagano, suho, čisto) u organizam putem prehrane, bilja, dnevne rutine kako bi smanjili kapha doshu i povećali probavnu vatru.
Bitan dio svega toga je čišćenje organizma (panchakarma - detoksikacija) od toksina zvanih ama u ayurvedi. Na taj način se brzo i jednostavno rješavamo problema i to u njihovom korijenu!
Pitate se kako sve to primjeniti?
Napravite ayurvedsko čišćenje od toksina zvana panchakarma
Čišćenje je jednostavan i brz način kako se rješiti toksina i dovesti probavnu vatru u normalu. Svi bi barem jedan put godišnje trebali napraviti kompletno čišćenje organizma, a oni koji imaju dodatne probleme možda i dva puta.
Izbacite mliječne proizvode i slatkiše.
Znam da ovo nije lak korak pogotovo u sezoni sladoleda, ali je potpuno izvedivo. Posebno treba izbjegavati hladne mliječne proizvode. Sve vrste sireva, jogurta, kiselog/slatkog vrhnja itd. Zašto mliječno? Jednostavno zato što je po kvalitetama isto kao i kapha dosha za koju smo rekli da je povećana. Mliječni po kvaliteti su hladni, teški i gusti – sluzavi. Mala upotreba ghee-a (pročišćeni maslac) neće škoditi jer je lagan po kvaliteti i ne stvara toliko sluzi kao drugi mliječni proizvodi.
Jedite toplu i kuhanu hranu.
Kada jedete toplo i kuhano sa začinima te olakšajte posao probavnoj vatri što za uzvrat ima ubrzavanje metabolizma. Kada je probavna vatra slaba nije moguće probaviti nutrijente u sirovoj hrani i mliječnim proizvodima, a slabo probavljena hrana stvara toksine i dodatno pogoršava stanje. Inače u proljeće i ljeto je dobro jesti sirovog u umjerenoj količini ali samo za one koji to zaista mogu probaviti.
Održavajte nosnu šupljinu prohodnom.
Možete koristiti jednostavno malo himalajske soli i tople vode uz pomoć neti posudice. Druga opcija je ayurvedsko čišćenje sinusa zvana nasya. U nasyi se radi uljenje i masaža lica, zatim parenje i na kraju ukapavanje posebnog ulja u nos koje će otopiti sluz da ju lakše izbacite.
Začini i biljni pripravci.
Koristite začine poput cimeta, kayenski papar, češnjak, klinčića, đumbir, crni papar, kurkumu. Ayurvedske biljke kao što su pippali – dugi papar, trikatu, tulsi – sveti bosiljak, sladić. Najbolje se savjetovati sa ayurvedskim savjetnikom kako bi vam točno odredio kombinaciju bilja, začina i prehrane.
Nekoliko recepata kako si pomoći:
- Na prazan želudac popijte 2 dcl tople vode sa pola iscjeđenog limuna i 1 čajnom žličicom meda.
- Zdrobite 10-12 zrna papra (ali ne u prah, neka ostanu komadići tako da ih možete prožvakati) te ih “namočite” u 3 jušne žlice meda preko noći ili kroz dan (bitno je da je to otprilike 8-12 h). Konzumirajte smjesu u roku dva dana na tašte i pritom dobro prožvačite.
- Iscjedite sok u istom omjeru od: cikle, jabuke i krastavaca i popijte 1-2 čaše kroz dan.
- Izvrstan čaj od svježeg đumbira. Naribajte komad svježeg đumbira u šalicu i prelijte sa proključalom vodom. Kada se ohladi to temperature da možete piti dodajte pola limuna/limete i jušnu žlicu meda. Konzumirajte 2-3 dnevno dok se simptomi ne povuku.
- Redovno vježbajete i budite aktivni. Ranije se dižite i ranije idite spavati.
Napomena!
Sve informacije na ovoj web stranici isključivo su informativne prirode i nisu namijenjene u svrhu dijagnosticiranja ili određivanja terapije bez savjetovanja s stručnom osobom ili liječnikom.